33 N. Fillmore Street
Arlington, VA 22201
703-228-4220
Fax: 703-875-2868
Friday, April 18, 2014

2013-14 Staff List

 
2013-14
Long Branch Elementary School Staff
 
 Administration
Felicia A. Russo, Principal
Laurel Cerrud, Assistant Principal
 
 Secretarial Staff
 
 
 
Shiraz Bensalem, Educational Administrative Assistant
Flor Williams, Educational Administrative Coordinator
Karen Woolley, Educational Administrative Coordinator
 
 Virginia Preschool Initiative
 
 
Karen Moseng, VPI Teacher
Lisa Barney, VPI Assistant
 
 Preschool Special Education
 
 
 
Rosemarie Gaston, Mini MIPA Teacher
Carla Johnson, Mini MIPA Assistant
Jeremy Paul, Mini MIPA Assistant
 
 Primary MIPA
 
 
 
Patricia Oviedo, MIPA Teacher
Kelly McCabe, MIPA Assistant
Daniel Rodriguez, MIPA Assistant
 
 Kindergarten Teachers & Assistants
 
 
 
 
Julie Bato, Teacher - Patti Demsky, Assistant
Denise Holder, Teacher - Kevin Persiko, Assistant
Karen Knaub, Teacher - Lisa Chamness, Assistant
Susan Crowers, Teacher - Ruth Aguirre, Assistant
 
 First Grade
 
 
 
 
Anne Malleck, Teacher - Janet Dorn, Assistant
Ariana Lemma, Teacher
 
 Second Grade
 
 
 
 
Michelle Frye, Teacher
Kate Kaplow, Teacher
Anne Zuidema, Teacher
 
 Third Grade
 
 
 
 
Claire Meyers, Teacher
Tara Mitchell, Teacher
Kathryn Oakes, Substitute for Mrs. Pencikowski
Dina Yauger, Teacher
 
Fourth Grade
 
Meagan Boyd, Teacher
Michael Evans, Teacher
Lori Lowe, Teacher
 
 Fifth Grade
 
 
 
Meaghan Casey, Teacher
Allison Smith, Teacher
 
 ESOL/HILT
 
 
 
Lee Ayoub, Teacher
MeryLuz Molina, Parent Liaison
 
 Special Education
Lynn Taylor, Teacher
Jill Williams, Teacher
Melissa Leupp, Occupational Therapist
TBA, Physical Therapist
Keith Clements, Assistant
 
 Physical Education
 
 
Wayne Hogwood, Teacher

 Reading
 
 
 
Carrie Strohl, Exemplary Project
Jennifer Clarke, Reading Specialist
Sara Herlihy, Reading Specialist

 Counseling Staff
 
Brenda Kahan, Counselor
 
 Music Staff
 
 
 
Dr. Will Heim, Vocal Music
Molly Spooner, Vocal Music
Estelle Roth, Instrumental Music

 Art Staff
 
 
Emily Wade, Teacher
Gwenn Zaberer, Teacher

 Specialists
 
 
 
Kathryn Culbertson, Gifted Resource Teacher
Sandra Sterne, Library Media Specialist
Winnie Stauffer, Library Media Assistant
Dr. Bharti Temkin, Math Coach

School-Based Substitute
 
Glenn Swanson, Substitute

Extended Day Staff
 
 
Mary Ann Hazel-Jackson, Supervisor
Elmer Jones, Assistant Supervisor

Cafeteria Staff
Mary Laird, Kitchen
Fadime Kansiz, Attendant
Schina Mckinnon, Manager

Clinic
 
 
Gladys Arguello, Clinic Aide
Sorangel Campbell, Nurse

 Pupil Personnel Staff
 
 
 
Ruth Frutos, Speech Therapist
Joyce Schueftan, Speech Therapist
Jessica Kingsley, Psychologist
Angie Close, Coordinator
Javier Martinez, Social Worker

 Custodial Staff
 
 
 
 
Edwin Hernandez, Head Custodian
Edwin Martinez
Alvaro Obregon
Eugene Orr

 Instructional Technology Coordinator
and Webmaster