1770 N. Glebe Rd
Arlington, VA 22207
703-228-6280
Fax: 703-527-2040
Wednesday, September 02, 2015

Our Staff

2015-2016
Administration Special Education
Jamie Borg, Principal Sara Binet, Teacher
Ingrid Clarke-Marshall, Assistant Principal Tiffany Petzinger, Teacher
Office Staff Matt Gavin, Teacher
Esmeralda Galeas, Treasurer Heather Morgan, Teacher
Gale Kerns, SpEd Secretary Chris O'Brien, Teacher
Colleen Calhoun, Office Administrator Mary Theodore, Teacher
Beronica Salas, ESOL/HILT Parent Liaison Mary Delmare, Teacher
Clinic Shaquille Taylor, Assistant
Emilia Justiniano, Nurse Angie Gray, Assistant
Tere Matthews, Clinic Aide Spanish
Pre-school Shelley Jennings
Veronica Mau, Teacher Yanira Umaña-Ayala
Diona Fisher, Assistant Rachel Latham
Robert Te Tan, Assistant  Specialists & Assistants
Kindergarten Kathleen Moore, Reading Teacher
Eve Rutzen, Teacher Toni Wexler, Reading Teacher
Laurie Smith, Assistant Stephanie McIntyre, Gifted Resource Teacher
Cassidy Burton, Teacher Julie Ray, Math Coach
Clarixa Portillo, Assistant Wyatt Hall, ESOL/HILT Teacher
Kirsten Gutowski, Teacher Ali Khorsandi, ESOL/HILT Teacher
Dru Burns, Assistant Jennifer Chacon, Library Media Specialist
Jennifer Sebastian, Teacher René Arana, Library Assistant
Bertha Marquina, Assistant Robin Gardner, Instructional Technology Coordinator
First Grade Kevin Carr, Vocal Music Teacher
Linda Snader Diana Bok, Vocal Music Teacher
Kelly Collura Elizabeth Schultz,  Instrumental Music Teacher
Kelly Huggler Stacey Lewis, Art Teacher
Rebecca VanHook Lynn Westergren, Art Teacher
Second Grade Brooke Jones, SMART Coordinator
Christine Williams Stevie Gray, Physical Education Teacher
Beth Savitsky Wayne Herninko, Physical Education Teacher
Debbie McFarland Kris Angerthal, Physical Education Teacher
Jessica Redican Mary McInerney, Counselor
Meg Hodgkins Dani Fuller, Counselor
Third Grade Alison Maltz, Speech Pathologist
Olukemi Are, Reading Heather Wire, Occupational Therapist
Richard Halttunen, Science & Social Studies Sarah Newby, Physical Therapist
Denise Arce, Math Phyllis Thompson, Social Worker
Heather McBurney, Math & Science Eleanor Lewis, Psychologist
Alanna Karanian, Lang Arts & Social Studies Kelsey Gongwer, Special Ed Coordinator
Fourth Grade Gabby Frohock, School-based Sub
Elise Roberts, Math Therese Gnansounou, Cafeteria Manager
Amigh Mariani, Reading Extended Day
Jenna Pertl, Social Studies Jisun Kim, Extended Day Supervisor
Kelli Rutherford, Teacher Alicia Bibbs, Extended Day Assistant
Fifth Grade Custodial Staff
Nick Fernandez, Social Studies & Writing Manuel Hernandez, Head Custodian
Susan Scibetta, Math Dennis Avery, Evening Custodial Supervisor
Kate Sydney, Science Ramon Mejia, Custodian
Poppy Hall, Reading Andrew Acquah, Custodian 
Ana Aleman, Custodian
Last Modified on Friday at 8:33 AM